Цит.по: strana.ua
Банки, фінансові компанії, колектори та інші кредитори не мають права стягувати борги, якщо вони не безспірні (боржник не визнав заборгованість і збирається її оскаржити) і, якщо мова йде про звичайний кредитний договір, що не завірений нотаріально. Відповідне рішення виніс Шевченківський районний суд м. Києва у справі №761 / 16682/18. Суддя підкреслив, що постанова Кабміну №622, що обумовлює правила накладення написів була скасована, тому фінансисти не мають права користуватися цим прийомом.
"Банк намагався провернути схему з вимогою про стягнення боргу без суду - через нотаріуса (Володимира Чуловского). Однак суд постановив, що його виконавчий напис не підлягає виконанню. Нотаріус порушив всі правила. Та й банк теж - оскільки скористався його послугами і вимагав стягнення по договору, де не дотримано принципу безспірності, і де вже пропущені строки позовної давності (три роки) ", старший партнер адвокатської компанії" Кравець і партнери "Ростислав Кравець.
Про це відкрито говориться в постанові.
"Підтвердилася обставина, що оспорюваний виконавчий напис не відповідає вимогам законодавства, зокрема ст. 87 Закону України "Про нотаріат" та постанови Кабінету Міністрів України №1172 від 29 червня 1999р. Оскільки, виконане не на передбаченому Переліком борговому документі - кредитному договорі, нотаріально не посвідчено, і відсутні докази безспірності заборгованості, а тому не підлягає виконанню ", - пояснюється в ній
Суперечка відбувався між Альфа Банком і позичальником з обов'язку в $ 26,1 тис. Фінансисти намагалися стягнути його шляхом звернення стягнення на земельну ділянку.
"По-перше, Альфа Банк, а раніше і його Укрсоцбанк, дуже часто користуються послугами нотаріусів і намагаються стягнути заборгованості без судів. По-друге, банки в цілому стали часто застосовувати такий спосіб. Не завжди законно, і іноді одночасно в двох інстанціях. У нас, наприклад, недавно була справа в суді по кредиту, а коли ми прийшли на слухання, і суддя повідомила, що банк одночасно скористався послугами нотаріуса і намагається стягнути заборгованості шляхом накладення виконавчого напису. Тобто витребує борги і через суд, і через нотаріуса . Хоча таке неприпустимо ", - зазначив керуючий партнер АО "Suprema Lex " Віктор Мороз.
Стягнення боргу через нотаріуса - швидкий спосіб, що дозволяє натиснути на позичальника. І як показує практика (історія у справі №761 / 16682/18), такі стягнення відбуваються з порушенням чинного законодавства. Нотаріуси підіграють банкам, абсолютно спокійно порушуючи правила.
"Єдина можливість оскаржити незаконні вимоги нотаріуса - йти до суду. Забезпеченням відразу повинна бути заборона на будь-які стягнення. Але нерідко трапляється, що до моменту подачі позову у людини за виконавчим написом встигають заарештувати всі гроші на рахунках і навіть зробити її невиїзною. Плюс нерідко трапляється , що заарештовані на рахунках гроші встигають передати стягувачу, тобто вони йдуть в оплату кредиту. Щоб зняти арешти, все повернути і відновити людину в правах доводиться витратити час ", - пояснив адвокат, правлячий партнер юридичної фірми «Можаєв і партнери» Михайло Можаєв.
Оскаржувати дії кредиторів в судах доводиться досить довго.
"Наприклад, у мене на квітень 2019 року намічено слухання у справі 2017 року. Тобто часу йде багато. Навіть при тому, що банкіри порушили закон, і, до речі, самі знають про це. Коли з ними зустрічаєшся, то вони відкрито в цьому зізнаються . Кажуть, що від них вимагають стягнути борги будь-яким способом, тому вони не соромляться в засобах. І зазвичай, розраховують, що боржник не звернеться до адвоката і сам не зможе себе захистити ", - сказав Віктор Мороз.
Адвокати помічають повну безкарність банківських юристів в подібних ситуаціях.
"Вони відкрито і нахабно порушують чинне законодавство, оскільки за це немає ніякої відповідальності. Вступають в змови з нотаріусами. Єдиний спосіб боротися з цим - не тільки подавати позови до судів, але ще і в правоохоронні органи. Вимагати залучити нотаріуса до відповідальності. Домагатися позбавлення його ліцензії і стягнення шкоди, коли вона наноситься людині ", - упевнений Ростислав Кравець.