У мешканців багатоповерхівок забрали права на приміщення в своїх будинках. Суть рішення Верховного суду

 У мешканців багатоповерхівок забрали права на приміщення в своїх будинках. Суть рішення Верховного суду

Цит. по: strana.ua

Мешканці багатоквартирних будинків в Україні не мають тотального права на всі нежитлові приміщення в своїх будівлях, навіть після приватизації квартир.

До такого висновку прийшла Велика палата Верховного суду, розглядаючи справу №598 / 175/15-ц. Вона видала резонансну правову позицію, яка суперечить висновку Конституційного суду 2011 року (у справі № 14-рп / 2011), за яким мешканці мають право на допоміжні приміщення, які забезпечують "експлуатацію будинку та побутове обслуговування його мешканців".
ВП ВС видала новий висновок з цього приводу: "В той же час нежитлове приміщення - це приміщення, яке належить до житлового комплексу, але не відноситься до житлового фонду і є самостійним об'єктом цивільно-правових відносин". Тобто з'явилося двояке трактування.
"Верховний суд не говорить, що мешканці багатоповерхівок не мають права на нежитлові приміщення своїх будинків. Однак наполягає на тому, щоб в кожному окремому випадку проводилося розгляд по частині використання нежитлових приміщень. І якщо вони не є невід'ємною частиною комунального господарства, і є окремими структурами , то жителі не можуть пред'являти на них права. Особливо, якщо вони будувалися в розрахунку на конкретний бізнес, і це можна довести проектною документацією ", - пояснив старший партнер адвокатської компанії "Кравець і партнери" Ростислав Кравець.

"З наведених норм вбачається, що в житлових будинках можуть бути як допоміжні, так і нежитлові приміщення, які мають окреме, незалежне призначення (магазини, кафе, перукарні, художні майстерні і т.д.). У багатоквартирних житлових будинках розташовуються також нежитлові приміщення , призначені для торговельних, побутових та інших потреб непромислового характеру і є самостійним об'єктом цивільно-правових відносин, в житловий фонд не входять (частина третя статті 4 Житлового кодексу Української РСР) і в результаті приватизації і квартир такого будинку їх жителями право власності в останніх на ці приміщення не виникає ", - йдеться у висновку ВП ВС.

Щоб визначити права володіння, Верховний суд запропонував вивчати кілька складових:

розташування приміщень;

загальну характеристику сукупності їх властивостей;

порядок використання.
"У кожному окремому випадку буде свій розгляд, а може навіть і експертиза. Думаю, виникне плутанина і не один конфлікт. З одного боку, люди зможуть затівати судові розгляди і шантажувати дрібний бізнес. З іншого - мешканці можуть втратити свої права на спірні об'єкти, якими повинні користуватися спільно ", - вважає Кравець.

Юристи чекають помітного збільшення кількості суперечок і позовів.
"В Україні активно оформляються об'єднання співвласників багатоквартирних будинків та укладаються договори з керуючими компаніями. Тому ретельно вникають в питання управління нерухомістю: де закінчуються права власників і де починається загальне користування. Тому кількість судових суперечок по цій частині, швидше за все, продовжить рости. Через непростий період, і правову неврегульованість низки правових нюансів ", - спрогнозував адвокат, керуючий партнер юридичної фірми «Можаєв і партнери» Михайло Можаєв.

У Вас є юридичні питання, які потребують вирішення?
Ми допоможемо!

Телефонуйте! +38 (098) 770-30-77,+38 (057) 758-77-76,+38 (097) 233-21-39,+38 (066)-249-11-66

або Ми передзвонимо Вам

Юридична фірма «Альтаир» позиціонує себе як фірму судового захисту та представництва.
Юридична фірма «Альтаир» позиціонує себе як фірму судового захисту та представництва.

Юридична фірма «Альтаир» позиціонує себе як фірму судового захисту та представництва. Зокрема, у справах по захисту інтересів нотаріусів (державних реєстраторів). У нашому провадженні б

20 лютого 2019 г.

Наші проекти